Aby zostać zawodnikiem, należy skontaktować się z trenerem drużyny danego rocznika prowadzonej w ramach naszego Stowarzyszenia. Trener udzieli informacji, kiedy odbywają się treningi, na które zaproszony jest nowy zawodnik. Na pierwszym treningu, nowy uczestnik sprawdzany jest pod kątem zaangażowania i umiejętności.
Treningi odbywają się od dwóch do czterech razy w tygodniu (w zależności od kategorii wiekowej dziecka oraz grupy treningowej do której zawodnik się kwalifikuje). Dodatkowo są organizowane są treningi bramkarskie dla zawodników grających na tej pozycji. Dodatkowo zawodnik bierze udział w meczach sparingowych/mistrzowskich/rozgrywkach i turniejach. Zajęcia trwają od 60 do 90 minut.
Co miesiąc każdy członek Klubu wpłaca na rachunek bankowy Klubu składkę członkowską w wysokości 150,00 zł. Opłata powinna być dokonywana z góry do 10-go dnia każdego miesiąca. Miesięczna składka członkowska obowiązuje przez 12 miesięcy w roku (również w okresie wakacyjnym). W przypadku rodzeństwa ( drugie dziecko 120zł, trzecie i kolejne dziecko 100zł ). Opłata w grupie Skrzat wynosi 120zł, a przedszkole 80zł,
Rodzice/opiekunowie zobowiązują się do terminowego opłacania składek do 10-go dnia każdego miesiąca. Wysokość składek członkowskich ustala Zarząd Akademii Piłkarskiej Błękitni Owińska.

Składka członkowska nie jest opłatą za treningi, tylko za przynależność do Stowarzyszenia. Jest „zrzutką” wszystkich zaangażowanych i uczestniczących w życiu klubu na dokonanie płatności pozwalających na jego funkcjonowanie (zakup sprzętu, wynagrodzenie trenerów, transport na mecze wyjazdowe, wynajem obiektów sportowych, utrzymanie szatni itp.)

Klub nie zwraca pieniędzy za nieobecności zawodnika na zajęciach. Istnieje możliwość zmniejszenia lub zniesienia składek w przypadku, gdy zawodnik przechodzi kosztowną i długoterminową rehabilitację. Składki miesięczne uiszczane przez rodziców wpłacane są przez 12 miesięcy w roku. Nie płacenie składek członkowskich bez pisemnego uzasadnienia i akceptacji władz Klubu, może grozić zawieszeniem lub wydaleniem zawodnika z klubu, którego rodzic/opiekun nie płaci składek lub innych należności, a także wszczęcie postępowania windykacyjnego na drodze sądowej.
Decyzję o odwołaniu treningu w związku z kiepską aurą podejmują trenerzy prowadzący dany trening. Przeważnie o odwołaniu treningu zawodnicy lub ich rodzice informowani są jeszcze przed jego rozpoczęciem. Jeśli tak się nie stanie, trener na pewno pojawi się na boisku, aby odwołać trening. Mecze ze względu na wymogi Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej odbywają się przy różnych warunkach pogodowych, jednak nigdy przy takich, które mogłyby zagrozić zdrowiu zawodników.
Zawodnik na każdy trening przychodzi ubrany w niebieską koszulkę treningową Akademii, spodenki, getry, ochraniacze, buty dostosowane do nawierzchni na jakiej odbywa się trening.
Boisko trawiaste – buty z korkami
Boisko ze sztuczną trawą – turfy/ „śniegówki”
Hala – buty przeznaczone na hale – „halówki”.
Jeżeli na dworze jest chłodno (zimno) to np. dresy/ortalion/kurtka.
Dodatkowo każdego zawodnika obowiązuje posiadanie własnego napoju (dozwolona tylko woda, ciepła herbata lub napój regeneracyjny wskazany przez dietetyka).
Zajęcia prowadzone są przez 12 miesięcy w roku. W okresie wiosenno-letnio-jesiennym trenujemy na otwartych obiektach. W okresie zimowym część treningów przenosimy na salę gimnastyczną przy szkole podstawowej w Koziegłowach i Owińskach, a także na halę sportową w Czerwonaku. Grupy najstarsze trenują na dworze przez cały rok. W ekstremalnych przypadkach część zajęć również przenoszona jest do hali.
Trening to tylko jeden z wielu elementów szkolenia dzieci i młodzieży w Klubie. Treningi, które z różnych względów (zależnych i niezależnych od Akademii) zostały odwołane NIE SĄ ODRABIANE, ze względu na bardzo napięty grafik organizacyjny i szkoleniowy oraz ograniczoną bazę treningową.
Zajęcia prowadzone są przede wszystkim przez trenerów oraz wyznaczonych asystentów. Po rozpoczęciu treningu rodzic nie powinien ingerować w zajęcia, ani w żaden sposób komunikować się z dzieckiem. Może obserwować zajęcia prowadzone na otwartym boisku. Zajęcia na hali prowadzone są bez udziału rodziców. Rodzice oczekują na dziecko na korytarzu, w szatni lub innej wyznaczonej strefie.